Nawigacja – Mapa strony

Strona głównaNumery1InterpretacjeO rzece, która wylewa. Literatura...

Interpretacje

O rzece, która wylewa. Literatura i nowa pamięć o powodzi1

The River that keeps Flooding: Literature and New Memory of the Flood
Anna Barcz
p. 382-392

Streszczenia

W artykule przedstawiono przykładowy przegląd literatury nadodrzańskiej, głównie powojennej z kilkoma wyjątkami z uwagi na poruszaną tematykę powodzi. Literatura związana sylwetkami takich autorów jak Hans Niekrawietz, Horst Bienek, Olga Tokarczuk, Tomasz Różycki czy Janusz Rudnicki stała się przyczynkiem do prześledzenia sposobów opisywania radzenia sobie z wylewami Odry pod kątem ich pamięciologicznej roli dla rozumienia bezsilności i adaptacji wobec tego zagrożenia. Określone praktyki zachowań wobec niebezpieczeństwa powodzi, jak i w czasie rozlewu, zgodnie z doświadczeniem zaznajomienia się z rzeką i obcowania z jej żywiołową naturą, wymagają współpracy, a nawet ustępowania jej miejsca, co dobitnie podkreśla akwacentryczny nurt ekokrytyki.

Góra strony

Uwagi autora

Artykuł powstał w ramach projektu Beethoven 1 UMO-2014/15/G/HS6/04981 „Społeczno-kulturowe konstrukcje podatności na zmiany i adaptacji do nich. Niemiecka i polska percepcja groźnych fenomenów akwatycznych w regionach rzeki Odry”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w latach 2016-2018.

Pełny tekst

  • 1 Dziękuję członkiniom zespołu, Annie Michalak (UW) i Petrze Buchcie­Bartodziej (UŚ) za wstępne przyg (...)
  • 2 Elemental Ecocriticism. Thinking with Earth, Air, Water, and Fire, ed. by J.J. Cohen, L. Duckert, U (...)

How did we forget that matter is a precarious system
and dynamic entity,
not a reservoir of tractable commodities?2

  • 3 Por. J. Hajduk­Nijakowska Żywioł i kultura. Folklorystyczne mechanizmy oswajania traumy, Uniwersyte (...)
  • 4 Tamże, podroździał Celebrowanie pamięci, s. 210-213.
  • 5 Tamże, s. 221. Por. w literaturze np. M. Lebda woda pamięta, w: Granica lasu, WBPiCAK, Poznań 2013. (...)

1Perspektywa lokalizacji zagrożenia, nie tylko geograficzna, ale także historyczno-kulturowa, zdaje się odgrywać ważną rolę w zarządzaniu zmianami środowiskowymi i ma wpływ na badania ich społecznej percepcji. Przykłady nadodrzańskie, ze źródeł polsko- i niemieckojęzycznych, dostarczają wiedzy na temat czynników kulturowych wpływających na postawy adaptacyjne. Sposób ich uszeregowania jest próbą wskazania na nowe pola semantyczne, użyteczne w kontekście poszukiwania nowej pamięci o powodzi. W źródłach o strukturze narracyjnej składowane są sposoby oswajania lęku przed niebezpieczeństwem, uchodzi do nich trauma po kataklizmie3. Nie chodzi tu jednak o pamięć mającą na celu „celebrowanie” wydarzenia, upamiętnienie przeżycia czy nawet jego „sakralizację”4, lecz o pamięć poszerzoną o aktywność i potrzeby żywej rzeki, o przestrzeń akwatycznej pamięci, odbudowaną na urealnionym w literaturze odniesieniu do środowiska wodnego5. To odniesienie znajduje się w tekstach autorów biograficznie związanych z Odrą.

  • 6 K. Barad Meeting the Universe Halfway: Quantum Physics and the Entanglement of Matter and Meaning, (...)

2Sięganie do pamięci kulturowej w celu wskazania różnych modeli adaptacji w sytuacji powodzi czerpie zarówno z perspektywy nowego materializmu – myślenia poprzez to, co społeczne i przyrodnicze zarazem, i wyjaśnienia wzajemnego odniesienia między nimi6 – jak i z Latourowskiej teorii aktora-sieci (ANT) i pomysłów zaprezentowanych przez niego w Polityce natury. Rzeka, która wylewa, wedle koncepcji Bruno Latoura jest aktorem, ponieważ działa (i oddziałuje). Lecz pytanie o to, czy ktoś jej słucha i kto mógłby stać się jej niezależnym rzecznikiem, wydaje się zbyt fantazyjne. Może dlatego, że poza społeczno-politycznym i wpisanym w nie naukowym kontekstem brakuje u Latoura wymiaru kulturowego. W tym ujęciu literatura jest tylko fikcją i nie ma udziału w poznaniu – i zmianie – rzeczywistości.

  • 7 H. Zapf Literature as Cultural Ecology: Notes Towards a Functional Theory of Imaginative Texts with (...)
  • 8 Tamże, s. 93.
  • 9 C. Caupert, T. Müller The Ecological Function of Imaginative Texts: a Recent Model in Theory and Pr (...)

3Hubert Zapf uwzględnia literaturę w koncepcji kulturowej ekologii (Kulturökologie). Twierdzi, że literatura działa jak ekologiczna siła wewnątrz większego systemu kultury7. W „kulturoekologii” teksty literackie spełniają symboliczną funkcję, korygując to, co zostało zdeformowane i przekształcone w innych językach i co oddziałuje na kulturę. Fikcja odgrywa tu rolę zarówno meta-, jak i kontrdyskursu. W jakimś sensie funkcjonuje na starych prawach teorii krytycznej i utopijnej, ale reprezentuje także „reintegracyjny interdyskurs”, który jest komponentem całego systemu kulturowych dyskursów i ma wpływ na redefiniowanie kulturowych centrów8. Dzięki fikcji udaje się zestawić ze sobą różne języki i wymiary doświadczenia, zazwyczaj kulturowo odseparowane, takie jak „rejestry języka, formy życia, sferę społeczną i doświadczeniową”9. Pozostaje pytanie, co dodaje literatura do rozumienia katastrofy, która się powtarza? Czy i w jakim sensie może stać się ona częścią zgromadzonej wiedzy na temat praktycznych sposobów radzenia sobie z powodzią, odsłaniając odwagę i słabość w stawianiu jej czoła?

4Aby odpowiedzieć na te pytania, proponuje się dwa sposoby analizy:

  1. Relacje ludzi z rzeką są w literaturze badane przez pryzmat pojęć adaptacji i bezbronności służących do opisu, jak ludzie przystosowują się do zmieniającego się środowiska przyrodniczego lub napotykają trudności w przystosowaniu się do zmian;

  2. Odra reprezentująca groźne zjawiska akwatyczne zaciera wiedzę o rzece i wskazuje na akwakrytyczne sposoby poznania. Bezbronność wobec zmienianego przez ludzi środowiska przyrodniczego i adaptacja do niego wymagają uwzględnienia perspektywy rzeki.

5W rezultacie stosunek do rzeki i jej wylewów jest rozpatrywany na czterech płaszczyznach: rzeka nie daje się kontrolować (bezbronność ludzi); rzekę trzeba kontrolować i jest to możliwe (adaptacja ludzi zakłada bezbronność rzeki); rzeka włada nami (aktywność rzeki). W nowej pamięci chodziłoby o to, żeby dzięki literaturze móc połączyć to, co należy do porządku antropocentrycznej wiedzy, z nieantropocentryczną i wyciągnąć wnioski przekładalne na praktykę społeczną.

Bezbronność ludzi

  • 10 G. Eich Odra, moja rzeka, w: Jak szumi Odra. Rozmaite historie znad Odry i z Nowej Marchii (wyd. dw (...)
  • 11 H. Niekrawietz Regenlied, w: Im Wandel des Jahres. Der Oberschlesier Verlag, Oppeln 1937.
  • 12 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, przeł. A. Lam, Konserwatorium im. Josepha von Eichendorfa, Opole 2001 (...)
  • 13 T. Różycki Vaterland, Wydawnictwo „Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego”, Łódź 1997.
  • 14 T. Różycki Bestiarium, Znak, Kraków 2012.
  • 15 Kiedy Ty mówisz Odra. Wiersze z motywem rzeki, oprac. R. Sławczyński, Klub Muzyki i Literatury, Wro (...)

6Opisywane w literaturze nadodrzańskiej problemy w radzeniu sobie z powodzią mogą mieć podłoże egzystencjalne. Zagrożenie powodziowe przywołuje deszcz doświadczany jako „tępy niepokój”, „niezadowolenie topione w wódce”, a wyjątkowość ludzi i ich podobieństwo do Boga nie są pomocne10. Sam Bóg-stwórca, którego wola towarzyszy wszelkim wydarzeniom, jest wielki, ale milczący: „A mimo to nie gna nic bezcelowo, i chmurami deszczowymi, burzą i wiatrem kieruje Wola wielka i niema”11. Woda niszczy ludzkie plany, powódź się powtarza, wywołując egzystencjalny lęk, „obezwładniającą słabość”12. Dla powojennych osadników Odra jest obcą, pustą krainą, może nawet niezrozumiałą, zamieszkaną przez „germańskie bożki”13, a powódź jest utożsamiana z ogólnym chaosem życia, bezsensownym wydarzeniem, totalną katastrofą, które odzwierciedla chaotyczna narracja14. Przyczyny psychologiczne byłyby bardziej związane z poczuciem ludzkiej słabości, pasywnością w relacji z rzeką postrzeganą jako sprawczy, nadludzki żywioł, czego modelowym przykładem jest rolnik Hanek, bohater Wiatru od Odry, wielokrotnie opisywany w sytuacji poddania się, zinternalizowania katastrofy. Spustoszenie psychiczne po powodzi może być nieusuwalne, może pozbawiać ludzi poczucia sprawstwa, jak w wierszu Nazajutrz Marcina Jota Czerwińskiego. „Rzeka wypala” wnętrze i na stałe zakorzenia lęki: „Obawiam się lipca / każdego lipca”15. Ludzka bezsilność nie prowadzi tutaj do uświadomienia sobie zagrożenia, co mogłoby być początkiem przygotowania się na wypadek kolejnego zagrożenia. Refleksja nad życiem i egzystencją skutkuje tutaj pasywnością i brakiem energii do przeciwdziałania powodzi.

  • 16 H. Niekrawietz Wiatr od Odry.
  • 17 G. Eich Odra, moja rzeka; O. Tokarczuk Odra, w: Moment niedźwiedzia, Wydawnictwo Krytyki Polityczne (...)
  • 18 T. Różycki Bestiarium, s. 145.
  • 19 W.I. Strugała Na ulicę Popowicką spływa brudna woda, w: Kiedy Ty mówisz Odra, s. 149.
  • 20 J. Rudnicki Męka kartoflana, W.A.B., Warszawa 2011, s. 338.

7Odrębną kategorię stanowią przyczyny zewnętrzne, związane z niewydolnością organizacji, administracji i zarządzania niebezpieczeństwem, stąd bezbronność społeczno-polityczna wyrażana najczęściej poprzez pozbawiony sensu, chaotyczny sposób konfrontacji z żywiołem. Poszkodowani przez powódź czują się zaniedbani16. Gdy Odra okazuje się silniejsza od wałów i grobli17, wylewowi towarzyszy niewiedza i panika18. Ludzie nie radzą sobie z brudem, błotem, szlamem, wilgocią. Metaforyczność powodzi przechodzi w materialność: „Woda leci przez strop i ściany, błoto w łóżkach”19. Sytuacja popłochu i histerii utrudnia pomoc i minimalizowanie strat. Rudnicki z ironią opisuje panikę ludzi zgromadzonych na pogrzebie w kościele, którzy zlekceważyli ostrzeżenia o powodzi i teraz wyglądają jak „Święte Zoo”20.

  • 21 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, s. 231.
  • 22 H. Niekrawietz Regenlied.
  • 23 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 331.

8Bezbronność wobec żywiołu tłumaczy się także bezosobową naturą przeszkód, z powodu pogody, a przede wszystkim deszczu, z którym nie można mierzyć się na równi. W Wietrze od Odry deszcz „w swoim nieskończonym siąpieniu i padaniu nie wykazywał już, ani też nie powodował, żadnego ruchu: zastygał w jednej wielkiej monotonii i ciążył coraz okrutniej, jak zmora, na całej ziemi”21, ale mimo długich opadów, ludzie nie potrafią przewidzieć zbliżającej się powodzi22. U Rudnickiego bezosobowy, pozbawiony emocji ton oddaje nieuchronność przedpowodziowego deszczu: „mamy nie było, padało. I zalało miasto”23.

  • 24 T. Różycki Bestiarium, s. 59.
  • 25 Tamże, s. 176.
  • 26 Tamże, s. 114.
  • 27 Tamże, s. 152.
  • 28 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 336. W sondażu CBOS przeprowadzonym dla „Gazety Wyborczej” i opubli (...)

9Oznaką bezsilności wobec żywiołu jest także teoria spiskowa: „Chcą nas utopić, chcą zatopić naszą kulturę!” – wykrzykuje Wuj w Bestiarium24, który sieje niepewność: „Myślisz, że tak by samo padało od czterdziestu dni?”25. Ktoś spowodował „ingerencję w naturalny cykl rzeczy”26, chyba że powódź to „kara boska za grzechy polityków”27. „Wyszedłem z psem, ksiądz grzmiał o karze, która spadła na Miasto. Za grzechy, za aborcję i za takie życie, jakie prowadziła Fryzjerka” – dopowiada Rudnicki28.

Adaptacja ludzi

  • 29 H. Bienek Pierwsza Polka, przeł. M. Przybyłowska, Wokół nas, Gliwice 1994, s. 72.

10Antyniemiecka repolonizacja Odry po 1945 roku tylko pozornie wywołała w narodzie poczucie siły, nie znajdując żadnego przełożenia na stawianie rzece czoła. Podobnie zwodnicze okazują się walory estetyczne: „– Wiesz, co u nas [we Wrocławiu] jest piękne? – powiedział Andreas, – Że wszędzie jest Odra, wokół katedry, wzdłuż ulic i starych domów, wszędzie rzeka”29.

  • 30 Jak szumi Odra, s. 140
  • 31 H. Bienek Pierwsza Polka, s. 72.
  • 32 T. Różycki Bestiarium, s. 118-119.
  • 33 Tamże, s. 120.
  • 34 Tamże, s. 121.

11Dla rozumienia kulturowego kontekstu w walce z powodzią liczy się inna periodyzacja. Przed powodzią i po niej ludzka świadomość sprawstwa i zagrożenia jest silniejsza, stąd w literaturze znajduje się wiele informacji na temat sposobów kontrolowania rzeki wynikających z racjonalnego przekonania, że można z nią walczyć. Zabudowania rzeki mają jej pilnować i strzec: „niczym strażnik, któremu przydzielono nadzór niebezpiecznego podopiecznego i ten nie chce stracić go z oczu”30. Równie „skuteczną” rolę pełnią zabobony, choćby ten o składaniu rzece ofiar z dzieci31. Odwrotną, „naukową” postawę reprezentuje Stryj w Bestiarium: „natura bez sensu działa […] [należy] samemu sens nadać wydarzeniom”32. Według niego powódź daje się obliczyć: „Wód przybór, opady, mżawka, wilgotność gleby, wysokość wód gruntowych. Napór faktów”33. Jest on przekonany, że powódź to nie tylko tragedia, skoro może odsłonić nowy sens34.

  • 35 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, s. 255.
  • 36 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 338.
  • 37 T. Różycki Bestiarium, s. 59­60.
  • 38 Gdy nadciągała wielka woda. Klęski powodzi na ziemiach polskich na przestrzeni wieków, red. E. Kośc (...)
  • 39 Kiedy Ty mówisz Odra, s. 115.

12Teraźniejszość katastrofy przesłania inne problemy i wzbudza humor, co świadczy o przystosowaniu się do trudnych warunków. U Niekrawietza: „Dorożkarz Dechert i Hanys Waletzko przestawili się i wystąpili teraz jako przewoźnicy wodni. […] Osobliwe, jak ten czy ów, który nigdy jeszcze nie siedział w nobliwym ekwipażu, huśtał się teraz na miękkiej kanapie i przez okienko karety przyglądał się falującej wodzie!”35. U Rudnickiego zaś: „Ludzie pływają na łódkach, kajakach i dętkach. […] Wypływa trumna Nauczycielki”36. Wuj narratora w Bestiarium, kontrbohater Stryja, oznajmia, że na czas powodzi będzie robił przetwory: „Będę kisił kapustę, buraki, ogórki, rozumiesz? Narobimy beczek, mnóstwo beczek, mnóstwo słoików […] To będzie sobie fermentować! Rozumiesz? Gazy! Uniosą nas do góry!”37. Niektórzy mobilizują się do walki z powodzią militarnie, jak na wojnie38, ale „jedyną odtrutką są żarty”39.

13Niezbędny dla adaptacji jest opisywany w literaturze respekt wobec rzecznego żywiołu, który może powstrzymywać ludzi przed zbliżaniem się do rzeki i przed poszerzaniem terenów mieszkalnych, szczególnie w obszarach zalewowych. Chodzi o poznanie rzeki i lepsze jej rozumienie, obserwowanie otoczenia (m.in. zachowania zwierząt) i pamięć o powtarzających się wylewach.

Bezbronność rzeki

  • 40 M. Jochemczyk Super flumina Silesiae Superioris..., w: Urzeczenie. Locje literatury i wyobraźni, re (...)
  • 41 H. Bienek Pierwsza Polka, s. 69.

14Wiele spostrzeżeń dotyczących słabej kondycji rzeki, z powodu zanieczyszczeń czy ingerowania w jej bieg i kształt, poczynili pisarze śląscy. Twórczość Niekrawietza i Bienka w tym kontekście przybliżył Mariusz Jochemczyk, pisząc, że to oni, „wieśniacy nadodrzańcy zaznajomieni z okrutnymi kaprysami rzeki od dziecka, nawet w obliczu «strasznego nieszczęścia», ujawniają […] zdolność kontemplacji, podziw dla wzniosłego («spektaklu natury»), empatię z bezosobowym”40. Zwracają oni uwagę na ujarzmianie rzeki w mieście, najczęściej w betonie, więzienie jej, co ma tragiczne konsekwencje i powoduje wylewy41.

  • 42 H. Bereska Krajobraz nowego typu, przeł. E.M. Slaska, w: Obcowanie z wolnością 2. Dialogi literacki (...)
  • 43 Kiedy Ty mówisz Odra, s. 100.

15Wrażliwy na lekceważenie stanu rzeki był również Bereska. W wierszu Krajobraz nowego typu wskazuje on na antyekologiczną działalność człowieka, która dotyczy zarówno zanieczyszczania rzeki („chemiczne ścieki z fabryk na Górnym Śląsku”), jak i praktyk regulowania jej koryta42. Wyraz ekologicznej świadomości pojawia się, choć z rzadka, także w utworach bardziej współczesnych, np. w wierszu Nad rzeką spokojnie („obserwowaliśmy z daleka, jak zamiera tam / życie”)43.

  • 44 O. Tokarczuk Odra, s. 155.
  • 45 Tamże, s. 159.

16Przyrodniczy charakter Odry podkreśla także Olga Tokarczuk, pisząc o jej starorzeczu i bogatym ekosystemie. Rzeka wydaje się „żywą istotą”, która poza wałami toczy spokojne, „zamyślone” życie44. Wspomina, z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, działania militarne prowadzone na Odrze w 1968 roku: „Odra wydawała mi się sprofanowana, zaprzęgnięta tym pontonowym mostem do pracy, wzięta w uzdę niczym koń. Przekrojona na pół trzepotała się w słońcu jak ryba”45. Ekologiczna bezbronność Odry, próby jej ujarzmiania i sterowania, choć zauważane, są rzadziej opisywane niż niszcząca aktywność rzeki.

Aktywność rzeki

  • 46 J. Mehl Piosnka flisaka, w: Śląscy pisarze ludowi 1800-1914, oprac. J. Kucianka, Ossolineum, Wrocła (...)
  • 47 Kiedy Ty mówisz Odra, s. 145.
  • 48 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, s. 244.
  • 49 G. Eich Odra, moja rzeka; O. Tokarczuk Odra.
  • 50 Jak szumi Odra...
  • 51 H. Bienek Pierwsza Polka, s. 90.

17Dla wzmacniania działań adaptacyjnych wobec powodzi potrzebne jest zmierzenie się z aktywnością rzeki. W literaturze temu służy opowiadanie o potędze żywiołu, ale i pragnienie, potrzeba zaznajomienia się z rzeką. Dawniej Odra zarówno „targa swe brzegi, usuwa po kąsku”, jak i jest źródłem pracy dla tysięcy ludzi46. Dzisiaj – „Ta co karmi / rozbija nam mury”47. Powódź objawia niesamowite wodne szaleństwo, ale i daje odczuć coś „podniecającego, jakąś wzniosłość, osobliwy, trudny do określenia stan”48. Nikt nie jest w stanie jej kontrolować49, a nawet głupio jest ją powstrzymywać50, ponieważ jest „nieobliczalna”, o czym wiedzą ludzie mieszkający w jej pobliżu51.

  • 52 Gdy nadciągała wielka woda.
  • 53 T. Różycki Bestiarium, s. 101.
  • 54 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 336.
  • 55 Jak szumi Odra, s. 141.

18Odra prześladuje. Jest nienawidzona za okrutny, bezwzględny charakter, który wywołuje wojnę52. Z tego powodu jest oszpecana: wzburzona rzeka to potwór, którego „cielsko przekręcającego się wciąż z brzucha na plecy szarosrebrnego, potężnego węża”53; smaga wiernych zgromadzonych w kościele ogromnymi „jęzorami”54. A jednocześnie zauważa się, że potrzebuje przestrzeni, by móc wylewać: „pomiędzy wodą a wałem zostawiono większe lub mniejsze kawałki ziemi, które każdego roku oddawano w ofierze pojawiającym się regularnie powodziom”55.

  • 56 O. Tokarczuk Odra, s. 154.
  • 57 Tamże.
  • 58 Tamże, s. 159.

19„Odra miewała różne humory” – obserwuje Tokarczuk56. Porównuje ją do silnego „jucznego zwierzęcia”57, które nie zawsze daje się oswoić: „Powódź uświadomiła mi, co to w istocie znaczy. Znaczyło, że potęga Odry jest jeszcze większa niż przypuszczałam. Że Odra gdyby tylko chciała, mogłaby podejść pod samą wieś, pod drzwi kościoła, i wlać się na przystanek, zatopić stawy. Albo nawet wpełznąć przez okna i zamienić mieszkanie w coś trudnego do wyobrażenia, czego nie dałoby się zobaczyć, a mnie samą porwać”58.

  • 59 Tamże, s. 160.

20Traktowanie rzeki jak odrębną istotę i sprawcę wiąże się z literackimi próbami eksperymentowania z perspektywą akwacentryczną. Są takie teksty, w których chodzi o to, by spróbować „myśleć jak rzeka” i uzmysłowić sobie zagrożenia, które mogą mieć wpływ na skuteczniejszą adaptację. Co by to mogło w praktyce oznaczać? Sprzeciw wobec dotychczasowych praktyk regulacyjnych; powrót do naturalnych sposobów radzenia sobie z wylewami m.in. przez umożliwianie rzece wylewów; wycofywanie się z linii nadbrzeżnej należącej do terenów zalewowych; przywracanie lasów i krajobrazu nadrzecznego, który hamuje i uspokaja wzburzoną rzekę: „nie czas i przestrzeń rządzą rzeką, ale ona nimi – ustala kojącą ciągłość, utrzymuje całą krainę w stałym, bezpiecznym miejscu”59.

21Literatura nie zapomniała o rzece będącej groźnym żywiołem i częścią środowiska przyrodniczego. By móc opowiedzieć i przepracować katastrofę, potrzeba narracji o sposobach przetrwania i o współdzieleniu doświadczenia bezbronności, które zdaje się dominować nad adaptacją. Nowa pamięć to pamięć odświeżona, odzyskana z literatury – rezerwuaru postaw ludzkich, ale także pamięć o Odrze, o rzece samej, pamięć, dzięki której można spytać: co rzeka mówi do nas? Uwzględniając akwakrytyczne ramy poznawcze, raz musimy ustąpić wylewającej rzece, a raz próbować wejść z nią w zrównoważony dialog – dialog potrzebny do wzajemnego przystosowania się, odzwierciedlony w doświadczeniu kulturowym.

22Pytania, na które nadal warto poszukiwać odpowiedzi są następujące: jaką rolę odgrywa język oryginalnego zapisu (polski i niemiecki), a jaką region i jego historia? Jak pod wpływem czasu zmienia się relacja człowiek – środowisko w odniesieniu do relacji z rzeką? Które okresy były kluczowe dla tych zmian, z uwzględnieniem szczególnie okresu powojennego? Jaką rolę w relacji z Odrą odgrywa religia, a jaką folklor? Dzięki literaturze udaje się wskazać, które cechy i składniki tradycji, nazywane tutaj „nową pamięcią”, wyjaśniają i kształtują postawy adaptacyjne. Oprócz rozumienia zachowania i przekonań mu towarzyszących, liczy się także ich przewidywanie czy wywoływanie. U podstaw rozwoju tego typu badań leży założenie, że aby wzmocnić adaptację, trzeba uwzględnić i właściwie rozpoznać przyczyny społeczno-kulturowej percepcji zagrożeń i bezsilności wobec nich, których wielka część znajduje się w zasobniku pamięci literackiej.

Góra strony

Przypisy

1 Dziękuję członkiniom zespołu, Annie Michalak (UW) i Petrze Buchcie­Bartodziej (UŚ) za wstępne przygotowanie wykorzystanych w tej pracy materiałów.

2 Elemental Ecocriticism. Thinking with Earth, Air, Water, and Fire, ed. by J.J. Cohen, L. Duckert, University of Minnesota Press, Minneapolis 2015, s. 5.

3 Por. J. Hajduk­Nijakowska Żywioł i kultura. Folklorystyczne mechanizmy oswajania traumy, Uniwersytet Opolski, Opole 2005. Autorka wiele miejsca poświęca powodzi z 1997 roku.

4 Tamże, podroździał Celebrowanie pamięci, s. 210-213.

5 Tamże, s. 221. Por. w literaturze np. M. Lebda woda pamięta, w: Granica lasu, WBPiCAK, Poznań 2013. W badaniach nad ryzykiem powodziowym chodzi przede wszystkim o ustępowanie rzece miejsca w sensie oddawania przestrzeni, tzw. strategia „room for river” – por. np. D. De Wrachien, S. Mambretti, A. Sole Risk Analysis and Vulnerability Assessment in Flood Protection and River Basin Management, w: Flood Recovery, Innovation and Response, ed. by D. Proverbs, C.A. Brebbia, E. Penning­Rowsell, WIT Press, Southampton 2008, s. 8-12.

6 K. Barad Meeting the Universe Halfway: Quantum Physics and the Entanglement of Matter and Meaning, Duke University Press, Durham 2007, s. 25.

7 H. Zapf Literature as Cultural Ecology: Notes Towards a Functional Theory of Imaginative Texts with Examples from American Literature, „REAL” 2001 No. 17, s. 85.

8 Tamże, s. 93.

9 C. Caupert, T. Müller The Ecological Function of Imaginative Texts: a Recent Model in Theory and Practice, w: The Future of Ecocriticism: New Horizons, ed. by S. Oppermann, U. Özdag, N. Özkan, S. Slovic, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon Tyne 2011, s. 270.

10 G. Eich Odra, moja rzeka, w: Jak szumi Odra. Rozmaite historie znad Odry i z Nowej Marchii (wyd. dwujęzyczne), red. H. Scholz­Lübbering, H. Lämmer, Leipziger Universitätsverlag, Leipzig 2012, s. 45-47.

11 H. Niekrawietz Regenlied, w: Im Wandel des Jahres. Der Oberschlesier Verlag, Oppeln 1937.

12 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, przeł. A. Lam, Konserwatorium im. Josepha von Eichendorfa, Opole 2001, s. 245.

13 T. Różycki Vaterland, Wydawnictwo „Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego”, Łódź 1997.

14 T. Różycki Bestiarium, Znak, Kraków 2012.

15 Kiedy Ty mówisz Odra. Wiersze z motywem rzeki, oprac. R. Sławczyński, Klub Muzyki i Literatury, Wrocław 1999, s. 148.

16 H. Niekrawietz Wiatr od Odry.

17 G. Eich Odra, moja rzeka; O. Tokarczuk Odra, w: Moment niedźwiedzia, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2003.

18 T. Różycki Bestiarium, s. 145.

19 W.I. Strugała Na ulicę Popowicką spływa brudna woda, w: Kiedy Ty mówisz Odra, s. 149.

20 J. Rudnicki Męka kartoflana, W.A.B., Warszawa 2011, s. 338.

21 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, s. 231.

22 H. Niekrawietz Regenlied.

23 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 331.

24 T. Różycki Bestiarium, s. 59.

25 Tamże, s. 176.

26 Tamże, s. 114.

27 Tamże, s. 152.

28 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 336. W sondażu CBOS przeprowadzonym dla „Gazety Wyborczej” i opublikowanym 4 sierpnia 1997 roku na pytanie, „Jakie były przyczyny tych wszystkich materialnych strat podczas powodzi?”, 14% respondentów (spośród 1154 przypadkowych obywateli Polski) wskazało „znak Boży, ostrzeżenie dla Polaków”.

29 H. Bienek Pierwsza Polka, przeł. M. Przybyłowska, Wokół nas, Gliwice 1994, s. 72.

30 Jak szumi Odra, s. 140

31 H. Bienek Pierwsza Polka, s. 72.

32 T. Różycki Bestiarium, s. 118-119.

33 Tamże, s. 120.

34 Tamże, s. 121.

35 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, s. 255.

36 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 338.

37 T. Różycki Bestiarium, s. 59­60.

38 Gdy nadciągała wielka woda. Klęski powodzi na ziemiach polskich na przestrzeni wieków, red. E. Kościk, Gajt, Wrocław 2014, s. 31, 83.

39 Kiedy Ty mówisz Odra, s. 115.

40 M. Jochemczyk Super flumina Silesiae Superioris..., w: Urzeczenie. Locje literatury i wyobraźni, red. M. Jochemczyk, M. Piotrowiak, Wydawnictwo UŚ, Katowice 2013, s. 185.

41 H. Bienek Pierwsza Polka, s. 69.

42 H. Bereska Krajobraz nowego typu, przeł. E.M. Slaska, w: Obcowanie z wolnością 2. Dialogi literackie polsko-niemieckie, red. B. Chrząstowska, Nakom, Poznań–Berlin 2001, s. 230-231.

43 Kiedy Ty mówisz Odra, s. 100.

44 O. Tokarczuk Odra, s. 155.

45 Tamże, s. 159.

46 J. Mehl Piosnka flisaka, w: Śląscy pisarze ludowi 1800-1914, oprac. J. Kucianka, Ossolineum, Wrocław 1968, s. 239.

47 Kiedy Ty mówisz Odra, s. 145.

48 H. Niekrawietz Wiatr od Odry, s. 244.

49 G. Eich Odra, moja rzeka; O. Tokarczuk Odra.

50 Jak szumi Odra...

51 H. Bienek Pierwsza Polka, s. 90.

52 Gdy nadciągała wielka woda.

53 T. Różycki Bestiarium, s. 101.

54 J. Rudnicki Męka kartoflana, s. 336.

55 Jak szumi Odra, s. 141.

56 O. Tokarczuk Odra, s. 154.

57 Tamże.

58 Tamże, s. 159.

59 Tamże, s. 160.

Góra strony

Jak cytować ten artykuł

Odwołanie bibliograficzne dla wydania papierowego

Anna Barcz, «O rzece, która wylewa. Literatura i nowa pamięć o powodzi»Teksty Drugie, 1 | 2017, 382-392.

Odwołania dla wydania elektronicznego

Anna Barcz, «O rzece, która wylewa. Literatura i nowa pamięć o powodzi»Teksty Drugie [Online], 1 | 2017, Dostępny online od dnia: 15 février 2017, Ostatnio przedlądany w dniu 03 décembre 2024. URL: http://journals.openedition.org/td/2132

Góra strony

O autorze

Anna Barcz

University of Bielsko-Biała – Dr, adiunkt, Katedra Anglistyki ATH w Bielsku-Białej, współpracownik IBL PAN. Interesuje się ekokrytyką i aplikacyjnymi badaniami literackimi. Ostatnio opublikowała: Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej (2016). Kontakt: anna.barcz@gmail.com

Tego samego autora

Góra strony

Prawa autorskie

CC-BY-4.0

The text only may be used under licence CC BY 4.0. All other elements (illustrations, imported files) are “All rights reserved”, unless otherwise stated.

Góra strony
Search OpenEdition Search

You will be redirected to OpenEdition Search